Projekty

Pracuji, bydlím, žiji

    

Jak na šmejdy

    

Cesta k samostatnosti

Může člověk s mentálním znevýhodněním pracovat v autodílně? A co třeba bydlet sám v bytě a starat se o sebe s minimální podporou okolí? Pan Štěpán, mladý muž s mentálním znevýhodněním dostal dlouho vytouženou příležitost pracovat s auty. Vysněnou práci získal díky podporovanému zaměstnávání. Sociální pracovníci mu pomohli nejen oslovit zaměstnavatele, ale poskytli také asistenci. Pan Josef ve svých 55 letech opustil domov sociálních služeb a v současné době již několik měsíců žije samostatně. Chodí do práce, stará se o byt, vaří, peče a pečuje o své zvířecí kamarády. To vše díky službě Podpora samostatného bydlení, kterou v posledních měsících využíval.

Tyto a další příběhy jsou důkazem toho, že i lidé se zdravotním postižením mají stejné potřeby a přání jako ostatní, chtějí žít, bydlet a pracovat jako jejich vrstevníci. Mnoho z nich však netuší o možnostech, jak se do společnosti zapojit. Dostatečně bohužel není informovaná ani většinová společnost a rodiny lidí se znevýhodněním.  Na tuto situaci svým společným projektem Cesta k samostatnosti reagují společnosti Rytmus Východní Čechy a Energeia.

V rámci projektu proběhne v Pardubicích a České Třebové série seminářů, mimo jiné, s tématikou svéprávnosti, práce s riziky, sexuality a vztahů. Dále se veřejnost díky videospotům seznámí s možnostmi služeb podporované zaměstnávání a podpora samostatného bydlení. Nedílnou součástí bude také putovní výstava fotografií, která zavítá do vybraných měst Pardubického kraje. O jednotlivých akcích se dozvíte na webových stránkách: rytmusvychod.cz a energeia.cz.

„Tento projekt významně doplňuje aktivity Pardubického kraje vedoucí ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením. Vedle postupného opouštění ústavní formy péče usiluje o zvýšení sociálních kompetencí handicapovaných lidí tak, aby žili v běžném prostředí a našli uplatnění v osobním životě i v pracovních činnostech. O tom, že je to možné, svědčí již dnes řada lidí, kteří díky podpoře sociálních služeb získali plnohodnotný život a uplatnění ve společnosti,“ uvedl k významu projektu radní Pardubického kraje Pavel Šotola, který nad celým projektem převzal záštitu.

 

 

ZÁMĚR PROJEKTU

Přispět k inkluzi lidí se znevýhodněním do společnosti zvýšením povědomí veřejnosti, lidí se znevýhodněním a jejich blízkých o formách profesionální podpory lidí se znevýhodněním v oblasti bydlení a zaměstnávání.

CÍLOVÁ SKUPINA

  • lidé se znevýhodněním, především lidé s mentálním postižením
  • rodinní příslušníci, opatrovníci lidí se znevýhodněním – nejbližší lidé lidí se znevýhodněním
  • odborná veřejnost
  • široká veřejnost

CÍLE PROJEKTU

  • během deseti měsíců zvýšit v Pardubickém kraji informovanost o možnostech zapojení lidí se znevýhodněním do společnosti, a to formou podporovaného zaměstnávání a podpory samostatného bydlení
  • uvedené cílové skupiny mají informace o službách podpory samostatného bydlení a podporovaného zaměstnávání nebo vědí, kde je mohou získat

Potřebujete více informací?

Jsme na telefonu 777 922 139
nebo pište na chrudim@rytmusvychod.cz

Nahoru Zpět